Wyłączone skrypty

Strona do poprawnego działania potrzebuje włączonego java script w przeglądarce internetowej. Jeżeli Chcesz dalej przeglądać stronę - włącz java script w ustawieniach swojej przeglądarki.

mainImmage

18 listopada 2023

Wyświetleń: 124

Dom nad Rzeką w Skwierzynie

Z pewnością wielu z was porusza się po Polsce w różnych celach, zarówno turystycznych, jak i biznesowych. Będąc w nowym miejscu, trudno znaleźć jadłodajnię, która wszystkich zachwyci. Chciałbym jednak być małym kierunkowskazem do miejsc ze smacznym jedzeniem. W pierwszym artykule opiniującym restaurację chciałbym zaciekawić was miejscem zwanym Dom nad Rzeką w Skwierzynie.

Dom nad Rzeką w Skwierzynie

Dom nad rzeką w Skwierzynie położony jest w urokliwym miejscu, z ogródkiem nad samą Wartą. Podczas spożywania posiłków obserwować można pływające łodzie, mnie udało się zaobserwować, że część z nich cumuje właśnie przy tej restauracji, by zjeść posiłek.

Zaraz po zajęciu miejsca zacnie i zdecydowanie przywitał mnie starszy, elegancki kelner. Odniosłem wrażenie, że zna wszystkich, gdyż większość gości zwracała się do niego per Grzesiu.

Był parny, słoneczny dzień, zatem zaglądając do karty, szukałem smaków lekkich, bardziej w stylu kuchni domowej, jednakże widząc żur w menu, od razu się na niego zdecydowałem (niektórzy zapewne wiedzą, że tę zupę zamawiam najczęściej, będąc w różnych częściach naszego pięknego kraju.

Następnie poprosiłem o grillowanego pstrąga z młodymi ziemniaczkami i surówką. W taką pogodę zamówiłem również i piwo markowane własną etykietą, pochodzące z Browaru Witnica S.A.

Zmierzając do brzegu…

Zmierzam już do brzegu. Żurek był jednym z lepszych, jakie jadłem w wielu restauracjach. Co prawda osobiście wolę domową kuchnię, czyli wersję żurku bez zabielania, ale ten naprawdę zrobił na mnie pozytywne wrażenie. Solidna porcja wsadu, dobrej jakości kiełbasa, jajko, a do tego 3 rodzaje pieczywa! Tak 3 rodzaje ŚWIEŻEGO, pysznego pieczywa (przy niedzielnych wypadach do restauracji świeżość pieczywa nie jest taka oczywista).

Drugie danie również uraczyło moje podniebienie, chociaż tu mam drobną łyżeczkę dziegciu do zaserwowania. Sam pstrąg bardzo dobry, na uwagę zasługuje farsz, którym był nadziany z przypraw, ziół i masełka. Bardzo ciekawy, orzeźwiający smak. Sama ryba mogłaby być odrobinę większa, tylko i wyłącznie ze względu na łatwość jedzenia (tutaj drobne ości trochę zabiły przyjemność delektowania się smakiem). Ponadto uwielbiam dobrze zgrillowaną skórkę, a w tym miejscu tego zabrakło. Bardzo duży plus za młode ziemniaczki, które były świeże, chociaż odrobinę suche.

Reasumując (jakże cudowne słowo), lub używając bardziej poetyckiego języka, przechodząc do puenty: jeśli będziesz przejeżdżać przez Skwierzynę, zachęcam do wstąpienia do Domu nad Rzeką. To miejsce, w którym można nabrać sił, odpocząć po długiej podróży, z miłą obsługą i bardzo dobrą kuchnią. Kucharze mają świadomość tego jak powinno smakować danie, jak również umiejętności, które tę świadomość przekładają na talerz. Teraz kilka słów o historii Skwierzyny.

Skwierzyna – miasto ponad 725-letniej tradycji

Skwierzyna położona jest przy ujściu Warty i Obry, zarówno historycznie, jak i kulturowo położona jest w Wielkopolsce. Zabudowania, jakie dziś widzi się w Skwierzynie, nawiązują bezpośrednio do dawnej architektury, pomimo wielu pożarów, z jakimi się to miasto borykało.

Skwierzyna w swojej długoletniej historii:

• przynależała do księstwa głogowskiego;

• miasto zostało zagarnięte przez Brandenburgię;

• w 1326 wróciła do granic państwa polskiego;

• w 1400 całkowicie spłonęła;

• w 1509 dostaje się we władanie rodu Górków;

• w 1543 zostaje miastem królewskim;

• niestety w 1793 przechodzi pod władanie Prusaków;

• a w 1871 we władanie przez Rzeszę Niemiecką;

• do granic Polski wraca w 1945 roku.

To taka historia w mocno okrojonej pigułce. Wybierając się w nowe miejsce, lubię wiedzieć, jaka była jego historia.

Co warto w tej okolicy zwiedzić?

W samej Skwierzynie z zabytków wartych odwiedzenia zwróćcie uwagę na:

• Kościół Parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja, w stylu późnogotyckim z XV wieku, w którym znajduje się obraz Matki Boskiej Klewańskiej wywieziony z Klewania na Wołyniu. Obraz słynął z wielu cudów, potwierdzonych przez Babtista de Rubeis – notariusza apostolskiego;

• w atrakcjach Skwierzyny wymieniany jest także Dom nad Rzeką, który znajduje się przy ulicy Mostowej, a wybudowany został najprawdopodobniej w latach dwudziestych XX wieku. Dom nad Rzeką nazywany był Strandschlossen, znajdowała się tam restauracja, kawiarnia oraz hotel. Wszystko zostało przejęte przez Skwierzyńskie Fabryki Mebli, by w roku 1997 wykupił to miejsce od władz miasta biznesmen Kazimierz Witek, zakładając w tym miejscu hotel z restauracją, przywracając mu dawną rangę;

• dla miłośników militariów przy ulicy Rzeźnickiej znajduje się Muzeum Militariów Atena;

• Ratusz Skwierzyński pochodzi z początków XIX wieku. Wcześniejszy budynek wybudowany na początku XVI wieku został strawiony przez pożar, który pochłonął większą część miasta. Wydarzył się w dniu św. Mateusza. Wewnątrz obecnego ratusza znajduje się kilka zabytkowych mebli.

Nie jest to może miasto pełne atrakcji, ale będąc tutaj na przykład w okresie grzybobrania, warto udać się w kierunku Międzychodu.

Zapraszam do przeczytania kolejnego artykułu już niebawem, wpadajcie też na nasze strony na Facebooku – https://www.facebook.com/foodtruckontour/ oraz https://www.facebook.com/migrand.food.truck.on.tour .

Poprzedni wpis Zobacz pozostałe Następny wpis